Bitcoin SV --- luźna dyskusja o projekcie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krach
Dyskutant
Points: 825 Points
Posty: 42
Rejestracja: sobota 29 lut 2020, 21:40
Reputacja: 80
Kontaktowanie:

Zasłużony dla forum.bitcoinsv.pl

Twórca treści tygodnia

Twórca treści miesiąca

piątek 12 cze 2020, 20:46

Pierwsze w życiu zakupione BSV i postanowiłem sam robiąc zbiór informacji o projekcie się dodatnio nakręcić na poczyniony dziś zakup
Jednak stawiam na 6,9 bsv niż 0.075 btc bo 5000 zł doładowałem bb i poszło 8-)

Obrazek
Kontrowersyjna wizja Satoshiego Nakamoto
Bitcoin Satoshi Vision (BSV lub BCHSV na niektórych giełdach) to otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma płatnicza oparta na technologii blockchain, wykorzystująca algorytm konsensusu Proof of Work. Sieć Bitcoin SV oddzieliła się od łańcucha Bitcoin Cash (BCH) podczas hard-forku (aktualizacji sieci), który miał miejsce 15 listopada 2018 r. Oddzielenie się BSV było efektem braku zgodności w społeczności co do dalszego rozwoju kryptowaluty Bitcoin Cash. BSV, podobnie jak Bitcoin Cash, oparty jest na zmodyfikowanym kodzie źródłowym bitcoina (BTC). Należy pamiętać, że zarówno bitcoin, Bitcoin Cash, jak i Bitcoin SV są niezależnymi od siebie kryptowalutami, funkcjonującymi w odrębnych sieciach.

Bitcoin SV rozwijany jest przez firmę nChain, należącą do kontrowersyjnego Craiga Wrighta, podającego się za twórcę bitcoina, jakim anonimowy był Satoshi Nakamoto. Jednym z głównych promotorów BSV jest również Calvin Ayre, właściciel portalu i kopalni Coingeek. White paper Bitcoin SV został opublikowany 16 sierpnia 2018 r., zaś Craig Wright odważnie twierdził, że jest to wersja protokołu bitcoina najbliższa wizji, jaką w swoim white-paperze z 31 października 2008 r. stworzył Satoshi Nakamoto. Wright prowokacyjnie nazywa również BSV „jedynym prawdziwym bitcoinem”, ściągając na siebie niechęć wielu uczestników rynku. Obecnie przez wielu krytyków BSV nie bez podstaw uznawany jest za całkowicie scentralizowaną sieć, ze względu na skupienie ponad 80% całkowitej mocy obliczeniowej sieci (ang. hashrate) w trzech poolach miningowych należących do twórców i promotorów projektu - Coingeek (należący do Calvina Ayre), BMG Pool i SVPool (bezpośrednio związane z Craigiem Wrightem).

Maksymalna podaż Bitcoin SV (podobnie jak BTC i BCH) wynosi 21 mln jednostek, z czego ok. 84% (ponad 18,3 mln) zostało już wykopanych.

Różnice pomiędzy Bitcoin Cash oraz Bitcoin SV
Bitcoin Cash oraz Bitcoin SV w istotny sposób różnią się od siebie pod wieloma względami, co sprawia że obie sieci nie są ze sobą kompatybilne i co w efekcie przyczyniło się do podziału łańcuchów, który nastąpił 15 listopada 2018 r.

Przede wszystkim oba projekty różnią się maksymalną pojemnością bloku transakcyjnego - w Bitcoin Cash wynosiła ona początkowo 8 MB, obecnie zaś są to 32 MB, zaś Bitcoin SV posiada limit 128 MB na każdy blok transakcyjny, który w przyszłości, wg zapowiedzi nChain, ma zostać powiększony do 512 MB.

Wraz z aktualizacją sieci 15 listopada zeszłego roku, Bitcoin Cash wprowadził kanoniczne porządkowanie transakcji (ang. canonical transaction ordering), podczas gdy Bitcoin SV został (podobnie jak BTC) przy dotychczasowym, topologicznym modelu porządkowania transakcji (ang. topological transaction ordering). Dotyczy to sposobu organizacji transakcji w bloku - kanoniczne porządkowanie transakcji docelowo zapewnia możliwość uzyskania znacznie wyższej skalowalności w obrębie bloku o tej samej pojemności, a także m.in. ułatwia identyfikowanie transakcji w bloku węzłom sieci, nie zostało jednak zaimplementowane w BSV ze względu na potencjalne obniżenie poziomu bezpieczeństwa.

W kodzie źródłowym Bitcoin SV doszło do przywrócenia czterech kodów operacji, które znajdowały się od samego początku w bitcoinie, jednak później zostały z niego usunięte (ma być to jeden z elementów zgodności z „wizją Satoshiego Nakamoto”). Przywrócone kody operacji w języku Script to OP_MUL (wielokrotność), OP_INVERT (odwrócenie), OP_LSHIFT, OP_RSHIFT (przesunięcie w lewo/prawo). Wg nChain ma to przywrócić konieczne funkcjonalności dla programistów, które zostały usunięte z kodu BTC.

Bitcoin Cash po podziale sieci posiada również ograniczenie minimalnej wagi transakcji, która nie może być niższa od 100 bajtów, w ramach ochrony przed atakami DDoS. Bitcoin SV nie posiada takiego dolnego ograniczenia.

Bitcoin Cash posiada również kod operacji OP_CHECKDATASIG, służący do potwierdzania komunikatów spoza sieci blockchain, co docelowo ma służyć rozwojowi funkcjonalności związanych m.in. ze smart kontraktami. Wg nChain, powyższy kod operacji jest zbędny i nie został dodany do repozytorium Bitcoin SV.

Oba projekty są przeciwne implementacji SegWit (w dużej mierze z powodu której od sieci bitcoina oddzielił się Bitcoin Cash) i nie dopuszczają wykorzystania rozwiązań skalujących opartych na protokołach drugiej warstwy (takich jak np. Lightning Network), skupiając się na uzyskaniu wysokiej skalowalności w obrębie łańcucha bloków. Różne wizje zapewnienia przyszłej wysokiej skalowalności sieci są jedną z głównych kości niezgody wśród zwolenników BTC, BCH i BSV.

Kopanie (mining) Bitcoin SV
Bitcoin SV jest siecią opartą na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza że za potwierdzanie transakcji, tworzenie kolejnych bloków transakcyjnych oraz wydobywanie nowych jednostek kryptowaluty odpowiadają górnicy. Kod źródłowy BSV został wyodrębniony z repozytorium Bitcoin Cash (BCH), zaś BCH w prostej linii wywodzi się ze zmodyfikowanego kodu bitcoina. Z tego też względu wszystkie trzy sieci mają wiele pokrewnych parametrów, nierzadko różniących się wyłącznie niewielkimi detalami. Bitcoin SV, podobnie jak BTC i BCH, funkcjonuje w oparciu o kryptograficzną funkcję hashującą SHA256, co oznacza że może być kopany z wykorzystaniem tego samego sprzętu, co dwie wspomniane kryptowaluty. Aktualnie jedyną rentowną metodą kopania SHA256 jest stosowanie układów ASIC. Wśród koparek do BSV bezapelacyjnie najpopularniejsze są urządzenia Bitmain Antminer serii S (zwłaszcza S9, oprócz tego m.in. S15, czy najnowsze S17), oprócz tego na rynku obecne są koparki m.in. od firm Innosilicon (np. Terminator T2/T3), czy DragonMint (model T1).

Nagroda za blok (ang. block reward) w BSV jest aktualnie identyczna jak w BTC oraz BCH i wynosi 12,5 jednostek kryptowaluty. Również jest ona poddawana tzw. halvingowi co 210 tys. bloków transakcyjnych, czyli zmniejszeniu jej wysokości o połowę. Docelowy czas bloku (ang. block time), czyli okres pomiędzy następującymi po sobie blokami transakcyjnymi, wynosi - podobnie jak w BTC - 10 minut, zaś dostosowanie trudności wydobycia (ang. difficulty adjustment) dokonywane jest co każdy blok, tak aby efektywnie dążyć do uzyskania docelowego czasu bloku (w przeciwieństwie do BTC, gdzie dostosowanie trudności następuje co 2016 bloków, czyli ok. 2 tygodnie). Mimo tego, czas bloku w BSV wynosi obecnie średnio ok. 11,5 minuty, ze względu na problemy ze stabilnością sieci.

Maksymalna pojemność bloku w Bitcoin SV jest czterokrotnie większa niż w Bitcoin Cash (32 MB) i wynosi aż 128 MB w celu zapewnienia wysokiej przepustowości transakcji bez konieczności korzystania z protokołów drugiej warstwy (tzw. skalowalność on-chain, krytykowana m.in. przez zwolenników BTC). Bitcoin SV, podobnie jak Bitcoin Cash, pozwala na przeprowadzanie natychmiastowych transakcji w modelu zero-conf, czyli bez potwierdzenia jej finalizacji w bloku transakcyjnym. Jest to jednak mało bezpieczne rozwiązanie, zasadne jedynie przy dokonywaniu mikrotransakcji (na niewielka kwotę).Jaki portfel (wallet) do Bitcoin SV?
Bitcoin SV posiada stosunkowo szeroki wybór portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia. Oficjalnym portfelem desktopowym dla BSV jest Bitcoin SV w aktualnej wersji 0.1.1, dostepny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Jest to portfel full node, co oznacza że wymaga on pobrania i bieżącej synchronizacji całej historii sieci blockchain. Popularnymi portfelami desktopowymi obsługującymi BSV są Exodus oraz ElectrumSV, dostępne na najpopularniejsze systemy operacyjne. Obydwa są tzw. lekkimi portfelami (ang. light wallets), co oznacza że nie wymagają pobrania historii transakcji z sieci blockchain. ElectrumSV polecany jest osobom, które w momencie podziału sieci Bitcoin Cash (15 listopada 2018 r.) trzymały kryptowalutę na portfelu. Pozwala on na proste uzyskanie dostępu do BSV, znajdujących się na oddzielonym blockchainie, których liczba jest identyczna w stosunku do liczby posiadanych BCH. Oprócz tego, Exodus jest multiwalletem (obsługuje wiele kryptowalut). BSV jest kompatybilny również z wieloma portfelami mobilnymi, wśród których warto wymienić m.in. Atomic Wallet, Guarda Wallet, czy Coinomi. Każdy z nich obsługuje wiele kryptowalut i jest dostępny zarówno na urządzenia z systemami Android, jak i iOS. Guarda Wallet jest również dostępny w formie wtyczki do przeglądarki Google Chrome.

Bitcoin SV jest kompatybilny z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue), za pośrednictwem portfela ElectrumSV, czy Trezor (One, Model T).

Kurs i notowania Bitcoin SV (BSV)
Bitcoin SV jest aktualnie notowany na ponad siedemdziesięciu giełdach kryptowalut, tracąc jednak główne źródło płynności, jakim była giełda Binance. Jej administracja zdecydowała o usunięciu BSV ze swojej platformy po groźbach Craiga Wrighta z końca marca tego roku wobec osób, które zaprzeczają że jest on twórcą bitcoina. Decyzję o usunięciu BSV podjął założyciel i prezes giełdy Changpeng Zhao. Uruchomiło to akcję w kryptowalutowej społeczności (szczególnie na Twitterze) nazwaną #delistBitcoinSV, do której przyłączyły się m.in. kantor kryptowalut ShapeShift oraz giełda Kraken (odpowiadająca wówczas za ok. 2% dziennego obrotu BSV) po przeprowadzeniu ankiety na Twitterze. Binance zakończy możliwość tradingu na parach z BSV 22 kwietnia, zaś Kraken 29 kwietnia. Decyzję o cofnięciu wsparcia dla Bitcoin SV podjęła również administracja webowego (dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej) portfela blockchain.com. Aktualnie największą płynność Bitcoin SV dostarcza giełda HitBTC (ok. 11% dziennego wolumenu), oprócz tego BSV wciąż dostępny jest na wielu z czołowych giełd, takich jak OKEx, Huobi, Bitfinex, czy Poloniex. Polskie giełdy kryptowalut, które mają w swojej ofercie BSV to BitBay oraz Coinroom. Na każdej z nich można zakupić BSV bezpośrednio za polskiego złotego (BSV/PLN), należy jednak mieć świadomość bardzo niskiej płynności.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) BSV miał miejsce na dzień przed oficjalna datą podziału (ang. hard forku) sieci, 14 listopada 2018 r. Wówczas notowania Bitcoin SV przekraczały 243 dolary, przy kapitalizacji rynkowej powyżej 3 mld dolarów. Aktualnie BSV znajduje się na 14. pozycji w rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap.
źródło https://www.fxmag.pl/edukacja/kryptowal ... nia-opinie
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości